top of page

Ostatnio w naszej parafii wydarzyło się ....

 

  • ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE - NADBRZEZIE 2014 

     

           W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń kapłańskich diakonowi Janowi Kania.We Mszy świętej sprawowanej we wspomnienie św. Jana Pawła II w kościele parafialnym w Sandomierzu, której przewodniczył biskup ordynariusz, uczestniczyli kapłani, alumni, rodzina, bliscy kandydata do kapłaństwa oraz licznie zgromadzeni parafianie z Nadbrzezia.Podczas homilii biskup ordynariusz przypomniał, że w posłudze Eucharystii realizuje się w pełni sakrament kapłaństwa. Biskup wskazał także główne aspekty, które mają kształtować pasterskie posługiwanie. - Postrzegając świat, jako Boże pole, na którym przyszło ci pracować, bądź konsekwentny i wytrwały. Nie trać zapału w trudnościach, bo nasz ratować dusze sióstr i braci o każdej porze i w każdym czasie. Unikaj euforii i rozgłosu, prowadzących do samouwielbienia i obniżenia czujności. Pamiętaj, że Chrystus jest Panem Żniwa. On wyznacza kierunek, określa wyzwania i daje potrzebną moc do ich wypełnienia. Do Niego i tylko do Niego należy zebrany plon – podkreślał biskup K. Nitkiewicz.Uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi kapłan Jan Kania po raz pierwszy koncelebrował Mszę świętą. Przed błogosławieństwem neoprezbiter wyrazili swoją wdzięczność za dar otrzymanych święceń. Neoprezbiter otrzymał nominację na wikariusza parafii Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu.    

( red. Ks. Tomasz Lis)

 

 

  • 18 czerwca 2014 r.

 

        Na osiedlu w prawobrzeżnej części Sandomierza, podczas Mszy św. na miejskim placu dziękowano za dar odzyskanej wolności.


        Uroczystości odbyły się w 25 rocznicę pierwszej Mszy św. odprawionej w tym miejscu za Ojczyznę.
Wieczornej wspólnej modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który wskazał na zadania, które wynikają z odpowiedniego korzystania z daru wolności. Wezwał jednocześnie do troski o budowanie wzajemnej jedności i relacji międzyludzkich, których fundamentem powinna być chrześcijańska miłość. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i grup społecznych, pracownicy pobliskiej Huty Szkła oraz liczni mieszkańcy.


       Msza św. sprawowana była na miejscu, gdzie przed 25 laty, dzięki inicjatywie ks. seniora Jan Młynarczyka, odprawiona była Msza św. za Ojczyznę. W ostatnim czasie, dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, na tym historycznym miejscu powstał monument upamiętniający tamte wydarzenia. W monument symbolizujący arkę włączono symbol kotwicy a obok ustawiono krzyż. – Dla chrześcijanin krzyż ma znaczenie szczególne i wyjątkowe, jest symbolem cierpienia, śmierci i zwycięstwa Chrystusa. W to miejsce pamięci wpisuje się także kotwica z przedwojennego statku, który pływał po Wiśle, symbol pracy ludzi tego regionu, jak również symbol trwania i ufności zakotwiczenia człowieka w wieczności. Arka jest symbolem ocalenia i ratunku oraz przymierza z Bogiem. Niech te symbole i to miejsce przypominają nam o potrzebie budowania mostów miłości, dodają sił do przekraczania własnych słabości i uprzedzeń oraz wskazują nam kierunek naszego ludzkiego wędrowania, którym jest dobry Bóg – tłumaczył podczas homilii ks. Marek Flis, miejscowy proboszcz.


       Podczas wspólnego spotkania wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta. Na zakończenie wspólnej modlitwy bp K. Nitkiewicz poświęcił ustawiony w historycznym miejscu krzyż.

 

 Opracował: Ks. Tomasz Lis

 

 

  • Przez dobro i miłość być świadkiem Chrystusa.

         Dnia 22 czerwca w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowania. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz. O godz. 18:00 przybył do świątyni, gdzie został powitany przez przedstawicieli rodziców i poproszony przez nich o udzielenie sakramentu kandydatom do bierzmowania. Swoje słowa wdzięczności i powitania wypowiedział również  proboszcz naszej wspólnoty - ks. kanonik Marek Flis. Ksiądz Biskup zwracając się do j młodzieży wezwał do tego, aby każdy z zebranych tu młodych był dobrym człowiekiem, aby przez to dobro i miłość być świadkiem Chrystusa.

            Sam obrzęd bierzmowania odbył się w modlitewnym skupieniu, kandydaci zostali bierzmowani podchodząc do stopnia przed prezbiterium.
         Na obrzęd bierzmowania składa się namaszczenie olejem Krzyżma znaku krzyża na czole bierzmowanego oraz znak pokoju. To w trakcie wykonywania tych gestów na każdego zstąpiły dary Ducha Świętego: mądrość, rozum, umiejętność, bojaźń Bożej, rady, męstwa i pobożności. Ziarno dojrzałego chrześcijaństwa zostało rzucone na serca 25 bierzmowanych.
         Na zakończenie liturgii swoje podziękowania na ręce Księdza Biskupa złożyła młodzież wypowiadając ciepłe słowa i wręczając kwiaty. Po Mszy św. odbyła się procesja Eucharystyczna z Księdzem Biskupem z racji oktawy Bożego Ciała.

bottom of page